ابریشم بازار میلیون دریافت اخبار اقتصادی و بازرگانی

ابریشم: بازار میلیون دریافت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ترساندن پنهان «خانه‌اولی»‌ها

خودداری بخشی از منزل اولی ها از خرید منزل در بازار مسکن کنونی تحت تاثیر سه عامل، موجب شده است در معرض یک ترساندن جدی ولی پنهان قرار بگیرند. در حالی که تورم مسک

ترساندن پنهان «خانه‌اولی»‌ها

ترساندن پنهان «خانه اولی» ها

عبارات مهم : بازار

راه دفع ترساندن چیست؟

خودداری بخشی از منزل اولی ها از خرید منزل در بازار مسکن کنونی تحت تاثیر سه عامل، موجب شده است در معرض یک ترساندن جدی ولی پنهان قرار بگیرند. در حالی که تورم مسکن در ماه های اخیر روز به روز از قدرت خرید متقاضیان مسکن می کاهد، گروهی از منزل اولی ها که از هیچ طریق امکان تقویت قدرت خرید و بودجه خود را ندارند، از یافتن آپارتمان متناسب با بودجه و سلیقه خود دلسرد شده است و بازار مسکن را موقتا ترک کرده اند.

با این حال ترک بازار خطای بزرگی است که ممکن است منزل اولی ها مرتکب شوند. بررسی ها نشان می دهد آنها می توانند با اتخاذ دو راهکار همچنان در بازار باقی بمانند و خرید خود را انجام دهند تا از تورم آتی قیمت مسکن در امان بمانند و بیش از این از رشد قیمت مسکن متضرر نشوند.

ترساندن پنهان «خانه‌اولی»‌ها

به گزارش دنیای اقتصاد ، منزل اولی های وام دار عمدتا به دنبال منزل هایی در گروه متراژی ۵۰ تا ۶۰ مترمربع هستند. این در حالی است که طی سال های اخیر عرضه واحد نوساز در این دامنه متراژ نزدیک به صفر بوده هست. به طور میانگین ۱۳ درصد از معاملات مسکن متعلق به آپارتمان های ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی است که اغلب آنها به وسیله منزل اولی ها خریداری می شود. این در حالی است که سال گذشته سهم واحدهای ۵۰ تا ۶۰ مترمربع از عرضه نوسازها، صفر بوده هست. به عبارت دیگر در سال ۹۶ هیچ واحد تکمیل شده است ای در این محدوده متراژی به بازار مسکن عرضه نشده هست. در سال ۹۵ نیز عرضه واحدهای این گروه متراژی زیر ۵/ ۰ درصد بوده و به این ترتیب می توان ادعا کرد هیچ عرضه تازه و واقعی در این گروه متراژی وجود ندارد.

این آمارها نشان می دهد اگر مالکان واحدهای ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی موجود در پایتخت کشور عزیزمان ایران که عمدتا میانسال و قدیمی ساز هستند، تصمیمی جهت فروش به قصد تبدیل به احسن ملک خود نداشته باشند، عملا منزل اولی ها هیچ گزینه ای جهت تملک پیش رو ندارند. همچنین عمده منزل اولی ها از خرید آپارتمان نوساز ناتوان خواهند بود، چراکه بودجه آنها جهت خرید واحدهای بزرگ تر از ۶۰ مترمربع کافی نیست و اگر هم بخواهند در همین دامنه متراژ خرید کنند، ناگزیر هستند واحدهای چند ساله را تملک کنند. از سوی دیگر علاوه بر منزل اولی ها، در دوره کنونی که رونق به معاملات مسکن بازگشته، گروه های دیگر نیز متقاضی خرید مسکن هستند و بخشی از تقاضای غیرمصرفی در بازار هم به دنبال تملک واحدهای کوچک متراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی هست. این عنوان در کنار عرضه صفر واحدهای نوساز کوچک متراژ، شرایط را جهت منزل اولی ها سخت تر کرده است.

خودداری بخشی از منزل اولی ها از خرید منزل در بازار مسکن کنونی تحت تاثیر سه عامل، موجب شده است در معرض یک ترساندن جدی ولی پنهان قرار بگیرند. در حالی که تورم مسک

در چنین شرایطی، عامل سومی که شرایط را جهت منزل اولی ها سخت کرده، «خودداری از عرضه» هست. تورم قیمت مسکن که از زمستان سال گذشته تاکنون سرعت گرفته، باعث شده است عده زیادی از فروشنده ها از عرضه فایل های خود در بازار به امید زیاد کردن قیمت زیاد در ماه های آتی خودداری کنند. به این ترتیب نه تنها عرضه واحدهای تازه ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی صفر هست، بلکه حتی بسیاری از کسانی که قصد فروش واحدهای چند ساله چه در این گروه متراژ و چه در سایر گروه های متراژی (عمدتا زیر ۱۰۰ مترمربع) را داشته اند، فعلا از تصمیم خود منصرف شده است اند. کمبود فایل به عنوان چالش مهم پیش روی منزل اولی ها است که موجب شده است یافتن گزینه مناسب جهت خرید به وسیله منزل اولی ها دشوارتر شود.

سه عامل دشوارکننده شرایط جهت خرید مسکن منزل اولی ها یک ترساندن پنهان را نیز جهت آنها رقم زده هست؛ چراکه از ماه های گذشته تاکنون موعد دریافت تسهیلات صندوق بعد انداز مسکن یکم عده زیادی از منزل اولی ها فرارسیده که هنوز بخشی از آنها نسبت به خرید اقدام نکرده اند و بعضی نیز در هفته های آتی به وقت سررسید دوره سپرده گذاری خود می رسند که باید به زودی وارد بازار شوند. ولی واقعیت این است که منزل اولی ها در وقت افتتاح حساب یکم در سال های ۹۵ و ۹۶ که دوره پیش رونق معاملات سپری می شد، تصویر کاملا متفاوتی با شرایط امروز بازار داشتند. آنها چشم اندازی از شاخصه های آپارتمانی که قدرت خرید آن را بعد از سررسید سپرده گذاری و دریافت وام یکم خواهند داشت، جهت خود ترسیم کرده بودند که با واقعیت های وقت افتتاح حساب همخوان و حتی قدری زیاد کردن قیمت احتمالی نیز در آن لحاظ شده است بود. ولی موج زیاد کردن قیمت مسکن از دی ماه سال گذشته قدرت گرفت و این اوضاع موجب شد میانگین قیمت مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال حاضر در مقایسه با یک سال قبل با ۵/ ۱ میلیون تومان زیاد کردن به حدود ۶ میلیون تومان برسد.

به این ترتیب منزل اولی ها امروز با تصویری که از ابتدا جهت منزل مطلوب خود ترسیم کرده بودند، وارد بازار می شوند ولی با شرایط قیمتی تازه و نیز پرسشها سه گانه در عرضه واحدهای ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی که پیش تر ذکر شد، از یافتن گزینه مطلوب ناکام می مانند. در نتیجه ترساندن پنهانی که منزل اولی ها را ترساندن می کند، این است که با وجود رسیدن موعد دریافت تسهیلات، از خرید مسکن ناامید و موقتا منصرف شوند، به این امید که در ماه های آینده تلاطم قیمتی فعلی در بازار مسکن به نقطه نهایی برسد و حباب قیمتی احتمالی تخلیه شود یا اینکه بتوانند قدرت خرید خود را به نوعی زیاد کردن دهند.

ترساندن پنهان «خانه‌اولی»‌ها

انصراف از خرید از سوی منزل اولی ها موجب می شود قدرت خرید آنها ماه به ماه کمتر شود، چراکه قیمت ملک از ابتدای دوره پیش رونق در شروع سال ۹۵ تا نیمه اول سال گذشته دچار ریز نوسان (افزایش خفیف) بود و در نیمه دوم پارسال نیز پرش قیمتی زمستانی را تجربه کرد. به دنبال این روند شاهد بروز یک تشنج قیمتی در اردیبهشت ماه نیز بودیم و به همین خاطر کارشناسان آینده نگری می کنند احتمال نوسان قیمت مسکن در ماه های آتی نیز وجود دارد. هرچند این نوسان قیمت به نفع رونق پایدار معاملات نخواهد بود ولی ممکن است با تشخیص غلط فروشنده ها، رشد قیمت مسکن با روندی کندتر از دوره اخیر، همچنان ادامه پیدا کند. به این ترتیب هر اندازه که منزل اولی ها دیرتر نسبت به خرید اقدام کنند، زیاد از تورم مسکن اثر می پذیرند و قدرت خرید تسهیلات و در نتیجه قدرت خرید آنها کمتر خواهد شد.

از سوی دیگر به سپرده های صندوق بعد انداز مسکن یکم سودی تعلق نمی گیرد. بنابراین هر اندازه که مبلغ سپرده مدت بیشتری در صندوق باقی بماند، از این بابت نیز ضرر و زیان متوجه منزل اولی ها خواهد شد، چراکه اگر مبلغ سپرده که در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴۰ میلیون تومان هست، در حساب های بانکی دیگر سپرده گذاری می شد، سود متناظر با مصوبات بانک مرکزی به آن تعلق می گرفت در حالی که سپرده گذاری در صندوق یکم، قرض الحسنه و فاقد سود هست. بر این اساس هر چه خرید مسکن به وسیله منزل اولی ها دیرتر انجام شود، آنها باید هزینه بیشتری را مجبور شوند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، ظاهر ماجرا این است که بخش زیادی از منزل اولی ها از این ترساندن بی خبر بوده و متوجه آن نیستند. جهت همین از آن به عنوان نوعی ترساندن پنهان یاد می شود.

خودداری بخشی از منزل اولی ها از خرید منزل در بازار مسکن کنونی تحت تاثیر سه عامل، موجب شده است در معرض یک ترساندن جدی ولی پنهان قرار بگیرند. در حالی که تورم مسک

بانک عامل بخش مسکن با انجام یک تحقیق تلفنی در سال گذشته، سه عامل مهم را که موجب می شود منزل اولی ها با وجود اینکه نوبت دریافت تسهیلات صندوق یکم ارزش فرا رسیده، وارد بازار نشده و در واقع از صندوق خارج نشوند را شناسایی کرد.

عامل اول این بود که آنها دارایی های متعلق به خود یا خانواده داشتند که تبدیل به نقدینگی کردن آن قدری زمانبر بود. بااهمیت ترین این دارایی ها سپرده های بانکی بود که تحت تاثیر قیمت سود اوج در نیمه اول سال گذشته، دچار چسبندگی شده است بود و صاحبان سپرده انتظار دریافت سود بیشتری را داشتند و در نتیجه بلافاصله بعد از رسیدن موعد دریافت وام، وارد بازار مسکن نشدند. عامل دوم این بود که نوبت وام یکی از زوجین رسیده ولی سپرده گذاری جهت همسر وی شروع می شود. در نهایت سومین عامل تاخیر در خروج از صندوق یکم، طولانی شدن فرآیند جست وجوی فایل مناسب در بازار مسکن بود. به این ترتیب سال گذشته که بازار مسکن هنوز وارد فاز رونق کامل نشده و میزان خرید و فروش به سطح فعلی نرسیده بود و بالطبع، تعداد فایل های مناسب منزل اولی ها در بازار زیاد بود نیز عامل سخت یافتن گزینه مناسب خود را در طولانی شدن روند خرید مسکن نشان داده بود. ولی امسال که رونق به بازار بازگشته و عده ای از عرضه فایل های خود به امید زیاد کردن قیمت آتی منصرف شده است اند، کمبود فایل بیش از پیش مشهود شده است و در نتیجه وزن این عامل در متوقف ماندن منزل اولی ها زیاد شده است است.

ترساندن پنهان «خانه‌اولی»‌ها

بررسی ها نشان می دهد در همین شرایط سخت نیز دو راه جهت برطرف این ترساندن پنهان جهت منزل اولی ها وجود دارد. راه اول این است که آنها منزل ای را خریداری کنند که گزینش نهایی ارزش محسوب نمی شود، ولی با خرید آن دست کم از تورم آتی مسکن محفوظ مانده و از وام خود نیز در موعد مقرر استفاده می کنند و از ناحیه طولانی شدن دوره سپرده گذاری با وجود رسیدن موعد دریافت وام، متضرر نمی شوند. منزل اولی ها می توانند دست کم یک تا دو سال زیاد اجاره نشین باقی بمانند و منزل خریداری شده است را به صورت رهن و اجاره در اختیار مستاجر قرار دهند. سپس در شرایطی که بازار به آرامش رسید و مسئله عرضه برطرف شد و البته قدرت خرید آنها نیز با بعد انداز زیاد یا به هر شکل دیگری قدری زیاد کردن یافت، منزل خود را فروخته و گزینه مطلوب را قدری دیرتر خریداری کنند.

راه دوم دور زدن این ترساندن پنهان نیز این است که آنها از ابتدا گزینه مطلوب خود را خریداری کنند و به بیان دیگر منزل ای را بخرند که از قدرت خرید واقعی آنها ارزش بیشتری دارد. طبعا تصور می شود که با بودجه محدود امکان خرید چنین منزل ای وجود ندارد. ولی راهکار این است که کسری بهای منزل را از طریق رهن کامل تامین کنند و دوره بیشتری مستاجر باقی بمانند تا بتوانند به تدریج بهای رهن کامل را تامین کرده و به منزل خود نقل مکان کنند. به عنوان مثال فردی با قدرت خرید ۳۵۰ میلیون تومان (مجموع وام و نقدینگی) که ۵۰ میلیون تومان از این رقم را به عنوان ودیعه نزد موجر دارد، می تواند منزل ای به بهای ۴۵۰ میلیون تومان خریداری کند و آن را به بهای حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان رهن کامل در اختیار مستاجر قرار دهد. به این ترتیب وی می تواند بخشی از ودیعه را صرف خرید منزل کند و به ازای آن اجاره بهای بیشتری بپردازد و در عین حال کسری مالی جهت خرید منزل مطلوب خود را نیز از طریق رهن کامل تامین کند. این فرد قاعدتا باید دوره بیشتری را اجاره نشین باقی بماند تا بتواند مبلغ رهن را تامین کرده و خود به جای مستاجر، به ملک خریداری شده است نقل مکان کند.

آنچه مهم است و کارشناسان توصیه می کنند، این است که منزل اولی ها نباید منفعل عمل کنند، بلکه باید به هر نحو ممکن در بازار کنونی عالی ترین خرید را انجام دهند و وقت را از دست ندهند.

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | دریافت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog